Director(s)
Country
Rating
 
View:
< Prev
June
Next >
Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday
1
Sour Grapes
4:00 PM
6:15 PM
Gathr presents: Minimalism: A Documentary About the Important Things
8:30 PM
2
Curious Minds: Rebel Cinema: The World-Changing Movies of the 50s, 60s and 70s
10:00 AM
Sour Grapes
1:00 PM
6:30 PM
Robin and Mark and Richard III
3:30 PM
League of Exotique Dancers
8:45 PM
3
I Am the Blues
4:00 PM
6:30 PM
Sour Grapes
9:00 PM
4
National Theatre Live: Hangmen
12:30 PM
I Am the Blues
4:00 PM
8:45 PM
Sour Grapes
6:30 PM
5
National Theatre Live: Hangmen
12:30 PM
Sour Grapes
4:15 PM
9:15 PM
I Am the Blues
6:45 PM
6
Don Francks's Family presents Honouring the Life of Don Francks
12:30 PM
I Am the Blues
3:00 PM
DocNow presents DocNow Festival 2016
7:30 PM
7
Curious Minds: Italy: From Top to Bottom
10:00 AM
I Am the Blues
1:00 PM
Sour Grapes
3:30 PM
DocNow presents DocNow Festival 2016
7:30 PM
8
Sour Grapes
4:00 PM
In Search of Memory with the Ontario Brain Institute
6:30 PM
I Am the Blues
9:30 PM
9
Curious Minds: Rebel Cinema: The World-Changing Movies of the 50s, 60s and 70s
10:00 AM
Sour Grapes
1:00 PM
Planet in Focus Student Film Festival
6:30 PM
I Am the Blues
9:15 PM
10
Vita Activa: The Spirit of Hannah Arendt
3:30 PM
6:15 PM
KONELINE: our land beautiful
9:00 PM
11
KONELINE: our land beautiful
1:00 PM
6:30 PM
Vita Activa: The Spirit of Hannah Arendt
3:30 PM
The Show of Shows
9:30 PM
12
Vita Activa: The Spirit of Hannah Arendt
12:30 PM
6:00 PM
KONELINE: our land beautiful
3:30 PM
8:45 PM
13
Vita Activa: The Spirit of Hannah Arendt
6:15 PM
KONELINE: our land beautiful
9:00 PM
14
Curious Minds: Italy: From Top to Bottom
10:00 AM
KONELINE: our land beautiful
1:00 PM
9:15 PM
Vita Activa: The Spirit of Hannah Arendt
3:30 PM
Discover Ontario: Al Purdy Was Here
6:30 PM
15
KONELINE: our land beautiful
4:00 PM
6:30 PM
Vita Activa: The Spirit of Hannah Arendt
9:00 PM
16
Curious Minds: Rebel Cinema: The World-Changing Movies of the 50s, 60s and 70s
10:00 AM
Vita Activa: The Spirit of Hannah Arendt
1:00 PM
6:00 PM
KONELINE: our land beautiful
3:45 PM
9:00 PM
17
Tempest Storm
4:00 PM
6:30 PM
The Witness
8:45 PM
18
Stratford Festival: The Adventures of Pericles
11:00 AM
The Witness
2:30 PM
7:00 PM
Tempest Storm
4:45 PM
9:15 PM
19
R Flavour presents: Modern Day Dad
2:00 PM
The Witness
4:15 PM
Tempest Storm
6:30 PM
Toronto Anime Film Festival Presents: Wolf Children
9:00 PM
20
The Witness
4:00 PM
6:30 PM
Tempest Storm
8:45 PM
21
Curious Minds: Italy: From Top to Bottom
10:00 AM
Tempest Storm
1:00 PM
8:45 PM
The Witness
4:00 PM
6:30 PM
22
The Witness
4:00 PM
6:30 PM
Tempest Storm
8:45 PM
23
The Witness
3:00 PM
Tempest Storm
5:15 PM
HS Doc Club Presents: West of Memphis
8:00 PM
24
The Witness
4:00 PM
Tickled
6:30 PM
Tempest Storm
8:45 PM
The Rocky Horror Picture Show - Toronto Shadow Cast
11:30 PM
25
The Royal Ballet: Frankenstein
12:30 PM
Tickled
4:00 PM
8:45 PM
Tempest Storm
6:30 PM
26
Doc Soup Sundays: The Pulitzer at 100
11:00 AM
Tickled
2:00 PM
6:30 PM
Zootopia at the Annex Family Festival
4:15 PM
Tempest Storm
8:45 PM
27
Tickled
6:30 PM
Tempest Storm
8:45 PM
28
Curious Minds: Italy: From Top to Bottom
10:00 AM
Culture Workers Unwind
4:00 PM
Tempest Storm
29
Tempest Storm
30
Curious Minds: Rebel Cinema: The World-Changing Movies of the 50s, 60s and 70s
Tempest Storm