Director(s)
Country Listing
Rating
Venue
View:
< Prev
February
Next >
Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday
Thursday Feb 1st
Power and Passion: The Couples Who Changed History
1:00 PM 
Break the Game
4:00 PM 
Smoke Sauna Sisterhood
6:30 PM 
Friday Feb 2nd
Smoke Sauna Sisterhood
1:00 PM 
Werner Herzog: Radical Dreamer
3:30 PM 
The Space Race
6:30 PM 
Fata Morgana
9:15 PM 
Saturday Feb 3rd
Theatre of Thought
12:30 PM 
The Space Race
3:30 PM 
Break the Game
6:00 PM 
Twilight Fangirl Picture Show: My Bloody Valentine
9:00 PM 
Sunday Feb 4th
Relaxed Screening: The Space Race
11:00 AM 
Land of Silence and Darkness
1:30 PM 
MENUS-Plaisirs Les Troisgrois
4:00 PM 
Monday Feb 5th
Holy Frit
3:30 PM 
Ijeoma Oluo on Be a Revolution
7:00 PM 
Tuesday Feb 6th
Smoke Sauna Sisterhood
4:00 PM 
Sheila Heti on Alphabetical Diaries
7:00 PM 
Wednesday Feb 7th
The Graphic Arts Revolution
1:00 PM 
Doc Soup: King Coal
6:30 PM 
Thursday Feb 8th
Power and Passion: The Couples Who Changed History
1:00 PM 
The Space Race
4:00 PM 
Cave of Forgotten Dreams
6:30 PM 
Friday Feb 9th
Max Roach: The Drum Also Waltzes
1:00 PM 
The Space Race
3:30 PM 
Your Fat Friend
6:15 PM 
Werner Herzog: Radical Dreamer
9:00 PM 
Saturday Feb 10th
Renaissance: A Film by Beyoncé
12:00 PM 
Fata Morgana
4:00 PM 
Nuked
6:30 PM 
Your Fat Friend
9:30 PM 
Sunday Feb 11th
Max Roach: The Drum Also Waltzes
11:00 AM 
My Best Fiend
1:30 PM 
Four Daughters
4:30 PM 
Renaissance: A Film by Beyoncé
7:15 PM 
Monday Feb 12th
Werner Herzog: Radical Dreamer
3:45 PM 
The Fire Within: A Requiem for Katia and Maurice Krafft
6:30 PM 
Tuesday Feb 13th
Your Fat Friend
3:45 PM 
Thirst Talks: Power Couples
6:30 PM 
Wednesday Feb 14th
The Graphic Arts Revolution
1:00 PM 
Marianne & Leonard: Words of Love
4:00 PM 
Your Fat Friend
6:45 PM 
Thursday Feb 15th
Power and Passion: The Couples Who Changed History
1:00 PM 
Werner Herzog: Radical Dreamer
4:00 PM 
Four Daughters
6:45 PM 
Friday Feb 16th
Oscar Nominees: Best Documentary Shorts Program 1
4:00 PM 
Chasing Chasing Amy
6:30 PM 
Chasing Amy
9:30 PM 
Saturday Feb 17th
Max Roach: The Drum Also Waltzes
1:00 PM 
Cave of Forgotten Dreams
3:30 PM 
Renaissance: A Film by Beyoncé
7:30 PM 
Sunday Feb 18th
Max Roach: The Drum Also Waltzes
11:00 AM 
Your Fat Friend
1:30 PM 
6:45 PM 
The Fire Within: A Requiem for Katia and Maurice Krafft
4:15 PM 
Monday Feb 19th
Howl's Moving Castle
1:00 PM 
Oscar Nominees: Best Documentary Shorts Program 2
4:00 PM 
Max Roach: The Drum Also Waltzes
6:30 PM 
Tuesday Feb 20th
Oscar Nominees: Best Documentary Shorts Program 1
1:00 PM 
Oscar Nominees: Best Documentary Shorts Program 2
3:15 PM 
Reel Rock 18
7:00 PM 
Wednesday Feb 21st
The Graphic Arts Revolution
1:00 PM 
Your Fat Friend
4:00 PM 
Oscar Nominees: Best Documentary Shorts Program 1
6:45 PM 
Thursday Feb 22nd
Power and Passion: The Couples Who Changed History
1:00 PM 
Your Fat Friend
4:00 PM 
Max Roach: The Drum Also Waltzes
6:45 PM 
Friday Feb 23rd
Oscar Nominees: Best Documentary Shorts Program 1
1:30 PM 
Oscar Nominees: Best Documentary Shorts Program 2
3:30 PM 
Powder Blue: Live at Club Regent
6:00 PM 
Apolonia, Apolonia
9:30 PM 
Saturday Feb 24th
20 Days In Mariupol
12:00 PM 
Stop Making Sense
2:30 PM 
Mamma Mia Galentine's Day Sing-Along
5:00 PM 
An Evening with Dolly Alderton
8:00 PM 
Sunday Feb 25th
Apolonia, Apolonia
In the Rearview
Renaissance: A Film by Beyoncé
Monday Feb 26th
Tuesday Feb 27th
Apolonia, Apolonia
TVO Today presents The Ultimate Choice podcast
Wednesday Feb 28th
The Graphic Arts Revolution
To Kill a Tiger
Apolonia, Apolonia
Thursday Feb 29th
Power and Passion: The Couples Who Changed History
Oscar Nominees: Best Documentary Shorts Program 2
The Pez Outlaw